Zverejnené: 21.08.2024

David Ricardo


David Ricardo bol anglický ekonóm, ktorý dal systematizovanú, klasickú formu rastúcej vede ekonómie v 19. storočí. Jeho laissez-faire doktríny boli typické v jeho Železnom zákone o mzde, ktorý uvádzal, že všetky pokusy o zlepšenie reálneho príjmu pracujúcich boli márne a že mzdová výkonnosť zostane blízko životného minima.

Ricardove myšlienky mali trvalý vplyv na ekonomickú teóriu, najmä v oblasti obchodu a distribúcie príjmov. Jeho teória komparatívnych výhod zostáva základným kameňom teórie medzinárodného obchodu a jeho práca položila základy neskorším ekonómom, vrátane Karla Marxa a Johna Stuarta Milla.

Najznámejším Ricardovým konceptom je teória komparatívnych výhod, ktorá tvrdí, že aj keď je jedna krajina menej efektívna pri výrobe všetkého tovaru v porovnaní s inou krajinou, obe krajiny môžu stále profitovať z obchodu. Tvrdil, že každá krajina by sa mala špecializovať na výrobu tovaru, v ktorom má komparatívnu, nie absolútnu výhodu, čo vedie k zvýšeniu celkovej efektívnosti a obchodným výhodám pre všetkých.

Ricardo vo svojom diele O princípoch politickej ekonómie a zdaňovania z roku 1817 vypracoval teóriu renty, ktorá vysvetľuje, ako vzniká príjem z pôdy renta v dôsledku rozdielov v úrodnosti pôdy. Podľa Ricarda, ako rastie populácia a obrába sa viac pôdy, rastie nájomné za úrodnejšiu pôdu, čo vedie k vyšším cenám poľnohospodárskych produktov.

Zaoberal sa tiež rozdelením príjmu medzi tri hlavné triedy spoločnosti: statkári, robotníci a kapitalisti. Tvrdil, že ekonomický rast povedie k vyšším nájomným, nižším ziskom a stagnujúcim mzdám, čo je situácia, ktorú nazval stacionárnym stavom.

 


Užitočné články

Finančný Kompas v médiách